Niveauet af leukocytter er en af ​​hovedindikatorerne for et komplet blodtal. Leukocytter er imidlertid af flere typer. Deres differentierede optælling giver dig mulighed for at få mere komplette oplysninger om patientens tilstand. Denne type undersøgelse kaldes beregning af leukocytformlen eller leukogram og er en del af en række omfattende laboratorieundersøgelsesprogrammer.

En analyse af leukocytformlen ordineres til rutinemæssig forebyggende undersøgelse inden indlæggelse til diagnose af infektiøse, inflammatoriske og hæmatologiske sygdomme samt til overvågning af sygdomsforløbet eller effektiviteten af ​​den ordinerede behandling.

Leukocytformel og dens rolle i diagnosen

Så leukocytformlen indeholder indikatorer for den samlede koncentration af leukocytter og procentdelen af ​​deres hovedtyper. Til undersøgelsen anvendes automatiske hæmatologiske analysatorer. De er i stand til at isolere 5 typer leukocytter - disse er neutrofiler, lymfocytter, monocytter, eosinofiler og basofiler. Hvis der findes unormale celler (atypisk struktur) blandt leukocytterne, udsender analysatoren en advarsel om behovet for at se den farvede blodprøve under et mikroskop. I det tilfælde, hvor mikroskopi afslørede unormale celler, reflekteres de desuden i analyseformen for leukocytformel.

Nedenfor er referenceværdierne for koncentrationen af ​​alle typer leukocytter:

Koncentrationen af ​​leukocytter, tusind / pi (X103 celler / pi)

1 dag - 1 år

1-2 år

2-4 år

4-6 år gammel

6-10 år gammel

10-16 år gammel

Over 16 år gammel

Hvis antallet af leukocytter i en blodprøve afviger fra normen i en eller anden retning, er det vigtigt at vide, hvilke underpopulationer af dem der er gået ud over referenceværdierne. Dette vil i høj grad lette diagnosen. Det skal dog huskes, at ændringer i leukocytformlen ikke er specifikke og ikke tjener som et entydigt tegn på denne eller den anden sygdom..

Neutrofiler er den mest almindelige kategori af leukocytter. De er de første til at bekæmpe infektion. Modne former for neutrofiler kaldes segmenteret på grund af kernens opdeling i segmenter, umodne former kaldes stab. Disse to undertyper er angivet separat i leukocytformlen. Efter at have været i fokus for infektion omgiver neutrofiler bakterier og ødelægger dem ved fagocytose. Referenceværdierne for neutrofiler i leukocytformlen er som følger:

1-15 dage

15 dage - 12 måneder

1-2 år

2-5 år

5-7 år

7-9 år gammel

9-11 år gammel

11-15 år gammel

Over 15 år gammel

Lymfocytter er af to typer (i leukocytformlen er disse to typer ikke differentierede). B-lymfocytter producerer antistoffer, der "markerer" overfladerne på fremmede celler: vira, bakterier, svampe, protozoer. Derefter kender kroppen sin fjende "ved synet". Neutrofiler og monocytter læser disse oplysninger og dræber udenforstående. T-lymfocytter ødelægger inficerede celler og forhindrer dermed spredning af infektion. De er i stand til at genkende og ødelægge kræftceller. Hvis vi taler om referenceværdier, er de som følger:

1-15 dage

15 dage - 12 måneder

1-2 år

2-5 år

5-9 år gammel

9-12 år gammel

12-15 år gammel

Over 15 år gammel

Monocytter er ikke særlig rigelige, men de udfører en vigtig funktion. Efter at have tilbragt 20–40 timer i blodbanen passerer de ind i vævene, hvor de bliver byggematerialer til makrofager. Makrofager er i stand til at ødelægge fjendtlige celler og "holde" fremmede proteiner på deres overflade, som lymfocytter reagerer på. Monocyt-referenceværdier:

1-15 dage

15 dage - 12 måneder

1-2 år

2-15 år

Over 15 år gammel

Eosinofiler er en lille delpopulation af leukocytter, der er i stand til fagocytose (absorption af fremmedlegemer), men for det meste bekæmper parasitter og er en aktiv deltager i allergiske reaktioner. Referenceværdier for indholdet af eosinofiler i det samlede blodvolumen:

1-15 dage

15 dage - 12 måneder

1-2 år

2-5 år

Over 15 år gammel

Basofiler cirkulerer i blodet i kort tid og forsøger at flytte til væv, hvor de omdannes til de såkaldte mastceller. Basofiler aktiveres i tilfælde af allergier: histamin produceres af dem, og patienten føler kløe og brændende. Blodet fra en sund person i alle aldre indeholder mindre end 1%.

Ud over leukocytformlen kan leukocytindekser beregnes - forholdet mellem koncentrationerne af visse typer leukocytter eller leukocytter og andre celler. For eksempel beregnes Harkavi-indekset som forholdet mellem koncentrationen af ​​lymfocytter og segmenterede neutrofiler, og det hæmatologiske forgiftningsindeks (GIP) bestemmes af antallet af leukocytter, ESR, erythrocytter og blodplader.

Fremgangsmåden til donation af blod til analyse af leukocytformlen

Donation af blod til en leukocytformel skal:

  • under rutinemæssige lægeundersøgelser i den præoperative periode
  • hvis du har mistanke om en infektiøs, inflammatorisk, allergisk eller parasitisk sygdom såvel som under deres behandling
  • med leukæmi
  • når du ordinerer visse lægemidler.

Til forskning kan der tages både venøst ​​og kapillært blod. Dagen før donation af blod er det nødvendigt at stoppe med at drikke alkohol, reducere fysisk og følelsesmæssig stress og stoppe med at ryge om en halv time. Det anbefales at sidde stille i 10-15 minutter umiddelbart inden du går ind i behandlingsrummet.

Leukocytblodtal: fortolkning af resultater

Før der konstrueres et leukogram, bestemmes den samlede koncentration af leukocytter i blodet, og der konkluderes om korrespondancen mellem det opnåede resultat og normen. Derefter tælles individuelle underpopulationer, og deres procentdel til det samlede antal leukocytter beregnes..

Skift af leukocytformlen til venstre og højre

En stigning i antallet af neutrofile stikkene og deres forløbere, myelocytter, kaldes et skift i leukocytformlen til venstre. Dette er normalt knoglemarvs reaktion på en alvorlig infektion. Et skift i leukocytantal til højre er et utilstrækkeligt antal stab neutrofiler og en stigning i antallet af segmenterede neutrofiler med hypersegmenterede kerner. Kan være et af tegnene på megaloblastisk anæmi, lever- og nyresygdom.

Indikatorerne steg

Det generelle niveau af leukocytter øges med forskellige infektioner og betændelser efter skader og operationer med dehydrering på baggrund af diarré eller omfattende forbrændinger. Niveauet af neutrofiler i leukocytformlen stiger i akutte infektioner af bakteriel og svampeoprindelse, systemiske inflammatoriske sygdomme, myokardieinfarkt, alvorlige forbrændinger, knoglemarvstumorer, pancreatitis. Lymfocytter "stiger" med infektiøs mononukleose og andre virusinfektioner, tuberkulose, kighoste, kronisk lymfocytisk leukæmi og lymfeknudetumorer. "Forøgelse" af monocytter er mulig ved akutte bakterielle infektioner, tuberkulose, syfilis, kræft. Eosinofiler "øges" hovedsageligt i allergiske eller parasitære sygdomme, sjældnere - i systemiske sygdomme i bindevæv, kræft i knoglemarven og lymfeknuder. Koncentrationen af ​​basofiler overstiger sjældent normen: med tumorer i knoglemarv og lymfeknuder, allergier, polycytæmi vera.

Indikatorer sænket

Leukocytter kan generelt "reduceres" på grund af infektiøse, onkologiske, autoimmune, endokrinologiske sygdomme. Et lavt antal neutrofiler indikerer enten et massivt angreb på kroppen af ​​bakterier eller vira, når knoglemarven ikke har tid til at producere nok neutrofiler til at bekæmpe fremmede celler eller knoglemarvs hypofunktion med anæmi eller kræft. Koncentrationen af ​​lymfocytter kan falde i akutte bakterielle infektioner, influenza, aplastisk anæmi, der tager prednison, AIDS, systemisk lupus erythematosus. Monocytter "falder" under behandling med prednisolon såvel som med aplastisk anæmi. Et fald i niveauet af eosinofiler i blodet kan indikere en akut bakteriel infektion, Cushings syndrom, Goodpastures syndrom og kan også observeres, mens du tager prednisolon. Basofiler kan "sænkes" i den akutte infektionsfase med hyperthyreoidisme, langvarig brug af kortikosteroider.

Leukocytformlen giver det kliniske billede mere klarhed, så du bør ikke forsømme det, når du bestiller en generel blodprøve. Især hvis der er mistanke om alvorlige infektioner, autoimmun eller kræft. Takket være moderne højtydende analysatorer er denne undersøgelse billig og hurtig, alle har råd til det.

Leukocyt blodtal - afkodning hos voksne og børn, normen

Fra artiklen lærer du, hvad leukocytblodtallet er, og afkodning af analyseindikatorerne hos voksne og børn. Hvad betyder afvigelser, og hvordan man forbereder sig på analyse.

Takket være blodprøver kan lægen finde ud af mange nyttige og vigtige oplysninger om patientens sundhedsstatus. Undersøgelsen af ​​en indikator kaldet leukocytformlen udføres for at bestemme typen af ​​sygdom, arten af ​​dens forløb, udviklingen af ​​komplikationer og etablering af foreløbige prognoser for sygdommen.

Hvad er leukocytformel?

Leukocytformel er en vigtig indikator for det numeriske forhold mellem alle typer leukocytter, beregnet som en procentdel, baseret på undersøgelsen af ​​et farvet udstrygning. Leukoformlen er en integreret del af den udbredte analyse af UAC. Det bestemmes i perifere blodprøver på flere måder:

  1. Mikroskopi af blod fra en finger - optælling sker manuelt ved mikroskopisk undersøgelse.
  2. Undersøgelse af blod fra en vene - optælling ved automatiserede metoder.

Leukocytter har på grund af forskellen i cellestørrelse en bestemt placering i testmaterialet: neutrofiler, basofiler og eosinofiler er placeret ved kanterne, og lymfocytter med monocytter er placeret i den centrale del af udstrygningen.

Typer leukocytter i leukogrammet

  1. Eosinofiler bestemmes i allergier, parasitiske invasioner, infektiøse og autoimmune sygdomme såvel som i onkologiske neoplasmer.
  2. Neutrofiler hjælper med at bekæmpe akutte infektioner ved at ødelægge cellemembranerne i patogene mikroorganismer og deres yderligere fagocytose (indfangning og destruktion af fremmede celler). De er opdelt i:
  • Myelocytter (nye) og metamyelocytter (unge) celler bør ikke være til stede i normale prøver. Vises kun med svære infektiøse patologier eller blodsygdomme ledsaget af hæmning af knoglemarvs hæmatopoietiske funktion.
  • Stab (ung) - deres antal begynder at vokse med bakterielle infektioner, når segmenterede neutrofiler ikke kan klare deres opgave.
  • Segmenterede celler (modne) - kvantitativt bedre end resten. Nødvendigt for immunsystemets normale funktion.
  1. Lymfocytter er en slags rengøringsmidler: de finder, identificerer og ødelægger antigener og bidrager også til den yderligere dannelse af antistoffer i kroppen for at sikre immunhukommelse (memorisering og hurtig genkendelse af fremmede stoffer).
  2. Monocytter - deres hovedopgave er at absorbere og behandle døde celler, bakterielle, virale osv. midler, atypiske celler, snavs fra deres egne fagocytter osv..
  3. Basofiler - den nøjagtige funktionalitet af disse celler er ikke blevet undersøgt pålideligt. Det er kendt, at de regulerer allergiske reaktioner og blodpropper. Aktiveres, når der opstår et inflammationsfokus.

Plasmaceller (plasmaceller) er essentielle for produktionen af ​​antistoffer. Normalt er de tilladt i analysen hos børn, men hos voksne burde de ikke være det. Plasmacytter vises kun under akut patologi.

Hvad angiver leukocytformlen?

Denne analyse er informativ til diagnostik:

  1. Virus- og bakterieinfektioner (muliggør differentiel diagnose).
  2. Parasitiske invasioner.
  3. Sygdomme ved allergisk oprindelse.
  4. Ondartede svulster og leukæmi (som en yderligere metode til primær diagnose).
  5. Tilstanden for patientens immunsystem.

Afkodning af leukocytblodtal hos voksne

Ved vurdering af en blodprøve for en leukocytformel hos en voksen patient kontrollerer specialister visse indikatorer og deres overensstemmelse med normale værdier.

Normen til afkodning af leukoformula hos en voksen er vist i tabellen:

IndeksNormal værdi
%X 109 / l
Stab neutrofiler1-60,04-0,3
Segmenterede neutrofiler45-722,0-5,5
Eosinofiler0,5-50,02-0,3
Basofiler0-10-0,065
Monocytter3-110,09-0,6
Lymfocytter19-371,2-3,0

Enhver registreret afvigelse fra normale værdier er en grund til en mere grundig undersøgelse. Alle opnåede resultater evalueres sammen med historikdata, kliniske symptomer, patientklager og resultaterne af andre analyser..

Dechifrering af leukocytblodtal hos børn

I barnets analyser opstår der konstante ændringer afhængigt af kroppens vækst og udvikling, derfor vil normen for blodformlen hos børn afhænge af alder. Umiddelbart efter fødslen hersker neutrofiler i babyens analyser (ca. 65-70% af det samlede antal celler). Lymfocytter tegner sig for 25-30%.

I løbet af de første fem dage stiger lymfocyttallet, og antallet af neutrofiler falder. På den 5. dag observeres det første fysiologiske kryds - niveauet af lymfocytter når 50-60% og neutrofiler - fra 35 til 47%.

Tættere på en måneds alder producerer barnets krop flere lymfocytter end neutrofiler, hvilket skaber en stærk immunitet til at modstå bakterier. I hele leukocytmassen falder op til 65% på selve lymfocytterne og ca. 15-20% på neutrofiler. Denne blodleukoformel hos børn giver en 1-årig baby et stærkt immunsystem, hvilket er vigtigt for perioden med aktiv udvikling..

Efter det første år, hvor immunsystemet allerede er fuldt dannet, falder mængden af ​​lymfocytmasse gradvist.

I en alder af fire opstår en anden crossover, hvor lymfocytter igen sammenlignes med neutrofiler og danner en barriere for penetration af patogene mikroorganismer. Efter det fortsætter antallet af neutrofiler med at vokse, og antallet af lymfocytter fortsætter med at falde..

Tættere på det sjette år minder afkodningen af ​​barnets leukocytblodtal i stigende grad om analysen af ​​en voksen, hvor størstedelen falder på neutrofiler og lymfocytter.

Hvad er et skift i leukocytformlen?

I standard leukocytformlen er unge neutrofiler angivet fra venstre mod højre efterfulgt af mere modne celler. Det første trin tages i betragtning forholdet mellem disse to kategorier. Shift er klassificeret i 3 typer: venstre, foryngelse og højre.

Et skift i leukocyttallet

Hvad er en forskydning af leukocytformlen til venstre

En tilstand, der indikerer overvejelsen af ​​unge celler i blodbanen over modne celler, men på grund af deres svage biologiske aktivitet er de ikke i stand til normal opretholdelse af immunitet. Årsagen til dette fænomen er ofte:

  • Blodtab.
  • Sygdomme ledsaget af inhibering af den hæmatopoietiske funktion af knoglemarven.
  • Aseptiske inflammatoriske processer.
  • Ondartede svulster.
  • Purulent infektion.
  • Beruselse af kroppen.

Når en forskydning af leukocytformlen til venstre bestemmes med en fast udtalt foryngelse, kan resultatet betyde blodsygdomme (leukæmi).

Hvad er en forskydning af leukocytformlen til højre

En tilstand, der opstår, når væksten af ​​modne leukocytter detekteres, med en overvægt over alle andre typer celler. En sådan afkodning er mulig under sådanne forhold:

  1. Forstyrrelse i leveren
  2. Nyredysfunktion.
  3. Eksponering for ioniserende stråling.
  4. Regelmæssige blodtransfusioner.

Efter analysen beregner laboratorieassistenten det såkaldte skiftindeks, som afspejler niveauet af det samlede antal nye leukocytter til mere modne..

Leukocytblodtælling muliggør differentieret diagnose mellem infektioner af viral og bakteriel oprindelse samt mistanke om tilstedeværelsen af ​​parasitiske invasioner og tilstedeværelsen af ​​neoplasmer af malign oprindelse.

Afvigelser fra noma hos voksne

Lymfocytose, der manifesteres ved en stigning i koncentrationen af ​​lymfocytter i blodbanen, kan indikere udviklingen af ​​en af ​​følgende patologier:

  • Skoldkopper.
  • Syfilis.
  • Rubella.
  • Leukæmi.
  • Lymfom.
  • Tuberkulose.
  • Mæslinger.

Antallet af lave lymfocytter kan noteres i baggrunden:

  • Immunsuppressive tilstande.
  • Autoimmune sygdomme.
  • Nyredysfunktion.
  • Mangel på næringsstoffer og sporstoffer.
  • Strålebehandling.
  • Behandlinger med kortikosteroider.

En stigning i antallet af neutrofiler er en vigtig indikator for følgende sygdomme:

  • Akut blødning.
  • Forgiftning.
  • Udvikling af sygdomme inden for bakteriel ætiologi.
  • Myokardieinfarkt.
  • Vaskulitis.
  • Ondartede svulster.
  • Autoimmune patologier.

Hvis fortolkningen af ​​analysen viser en lav koncentration af neutrofiler, kan læger mistanke om følgende patologier:

  • Immunsuppressive tilstande.
  • Effekt af ioniserende stråling.
  • Progressiv smitsom sygdom.

Monocytvækst indikerer følgende forhold:

  • Infektioner på grund af indflydelse af bakterier.
  • Progression af reumatoid arthritis.
  • Infektiøs mononukleose.
  • Parasitiske invasioner.
  • Hæmoblastose.

En lav koncentration af monocytter i lymfocytformlen hjælper med at mistanke om lungetuberkulose. Hvis der findes et højt niveau af basofiler, kan man tænke over tilstedeværelsen af ​​kronisk myeloid leukæmi eller erythræmi. Dechifrering af leukocytformlen hos voksne kan vise en stigning i eosinofiler, som ofte opdages under:

  • Allergi.
  • Skarlagensfeber.
  • Parasitangreb.
  • Hudpatologier.
  • Eosinofil leukæmi.

Et fald i eosinofiler hos en voksen kan udløses af progressiv tyfusfeber eller binyrebarkaktivitet. Dechifrering af leukogram udføres med en vurdering af nukleare skift, hvor der lægges særlig vægt på forholdet mellem modne og umodne neutrofiler.

I øjeblikket betragtes leukocytformlen som en af ​​de vigtigste indikatorer i diagnosen. Gennemførelse af en CBC med en vurdering af leukogrammet gør det muligt at tale om tilstedeværelsen af ​​akutte patologiske tilstande, effektiviteten af ​​det foreskrevne terapeutiske forløb såvel som mulige forudsigelser for fremtiden.

Mulige afvigelser fra normen hos børn

Enhver ændring i leukogrammet, hvad enten det er et skift i leukocytformlen til venstre eller til højre såvel som en stigning eller fald i leukocytindekset for rus hos et barn, indikerer altid begyndelsen eller udviklingen af ​​forskellige patologier.

En høj koncentration af lymfocytter (lymfocytose) diagnosticeres, når kroppen er påvirket af en infektion af enhver etiologi:

  • Kighoste.
  • Influenza.
  • Rubella.
  • Mæslinger.
  • Tuberkulose osv..

Ud over ovenstående kan en stigning i cellekoncentration forårsage sygdomme såsom astma, autoimmune patologier, reaktioner af allergisk oprindelse. En signifikant mangel på leukocytter i denne alder (lymfocytopeni) indikerer patologisk skade på knoglemarven.

Et stort antal neutrofiler (neutrofiler) eller et neutrofilt skift til venstre i de første livsdage er en fysiologisk tilstand. Der er endvidere en crossover af leukocytformlen.

Patologisk neutrofili kan indikere betændelse i navlestrengssåret (omphalitis), enterocolitis, streptokokinfektion osv..

En stigning i antallet af monocytter er karakteriseret som en tilstand (monocytose), der opstår på grund af svampe- eller virusinfektion. I denne situation skal symptomerne vurderes ud fra nogle visuelle tegn:

  • Lymfadenopati.
  • Betændelse i nasopharynx og strubehovedet.
  • Hepatomegali og ømhed i højre hypokondrium.

Derudover er et skift i leukocytantalet til højre eller venstre ofte forbundet med en mangel på monocytter (monocytopeni). En lignende tilstand kan udvikles med mangel på B-vitaminer og folsyre. Jernmangel eller B12 og folatmangelanæmi føjes ofte til dette problem..

En stigning i antallet af basofiler (basofili) er en ret sjælden tilstand. Årsagen kan være tilstedeværelsen af ​​tuberkulose, læsioner i lymfeknuder, myeloid leukæmi hos patienten.

Eosinofiler kan også have et skift i leukocytformlen til venstre eller til højre. Eosinofili kan skyldes allergier eller tilstedeværelsen af ​​parasitære orme.

Indikationer til analyse

Indsamling af biomateriale til den efterfølgende vurdering af leukogrammet tilrådes i et af følgende tilfælde:

  • Passage af professionel eksamen.
  • Graviditetsplanlægning.
  • Forberedelse til operation.
  • Diagnostik af enhver patologi (leukocytformel henviser til en af ​​hovedtyperne af marcherende KLA).
  • Forværring af kronisk patologi.
  • Akut mavesmerter, øget svedtendens om natten, afmagring, åndenød, diarré, hævede lymfeknuder.

Kliniske indikationer for udnævnelse af en CBC med et leukogram:

  • Hypertermi.
  • Feberlig tilstand.
  • Fælles ømhed.
  • Kropssmerter, generel utilpashed.
  • Hovedpine.
  • Behovet for differentieret diagnose mellem virale og bakterielle infektioner.
  • Hævede lymfeknuder.
  • Øget blødning.
  • Pustulært udslæt på kroppen.
  • Tager immunsuppressive lægemidler.
  • Kemoterapi eller strålebehandling.
  • Natsved.
  • Rutinemæssig undersøgelse under indlæggelse.
  • Rutinemæssig undersøgelse af gravide kvinder.

Forberedelse til analyse

For at opnå de mest pålidelige testresultater skal patienten bestemt forberede sig til blodprøvetagningsproceduren:

  1. Blod tages om morgenen strengt på tom mave (fra det tidspunkt, hvor man spiser til analyse, er det nødvendigt at modstå mere end 10 timer). Længe før proceduren kan du drikke et glas almindeligt vand.
  2. Du er nødt til at udelukke fra din daglige menu fede, røget, krydret retter og tonic drinks (kaffe, stærk te, energidrikke) samt alkohol 3-4 dage før proceduren.
  3. 1-2 timer før det planlagte tidspunkt for blodprøvetagning, ryger ikke (cigaretter, vandpibe), løft ikke vægte, vær nervøs.

Umiddelbart efter indsamling sendes reagensglas med biomateriale til laboratoriet til forskning. Laboratorieassistenten ved hjælp af et mikroskop bestemmer forholdet mellem alle synlige leukocytter og beregner leukogrammet. Derudover kan en automatisk analysator bruges til mere nøjagtige og hurtigere resultater..

Analyseteknik

Beregninger af leukocytformlen udføres af kvalificerede sundhedsarbejdere ved at studere udstrygninger under et mikroskop.

Derudover anvendes ofte en automatiseret hæmatologianalysator. Hvis der opdages visse afvigelser, udføres en yderligere mikroskopisk vurdering af udstrygningen med en beskrivelse af den tydelige morfologi af synlige celler og afklaring af leukogrammet.

Automatiske enheder gør det muligt at opnå bedre resultater: på teknologi er det muligt at undersøge mere end 2000 celler og under et mikroskop kun 200. Under en blodprøve på analysatoren vil resultatet være mere informativt.

Automatisk optælling har også en række ulemper, fordi den ikke er i stand til at skelne mellem neutrofiler efter segmenterede arter og stavarter..

konklusioner

Denne analyse er let at udføre, kræver ikke dyrt udstyr og reagenser, derfor kan den udføres i ethvert laboratorium.

Det er meget informativt og kan bruges til primær diagnostik. Det giver dig mulighed for at etablere tilstedeværelsen af ​​infektion, parasitter og allergiske reaktioner, at mistanke om tilstedeværelsen af ​​ondartede svulster, immunpatologier, blodsygdomme osv..

Hvordan kan vi selv dechifrere antallet af leukocytblod hos voksne og børn? Hvad er årsagerne til afvigelser fra normen?

Leukocytformel: norm

Hvad viser en komplet blodtælling

En generel klinisk blodprøve indeholder en liste over indikatorer, der vil fortælle meget om menneskers sundhedstilstand og hjælpe med at stille den korrekte diagnose. Laboratorieassistenten tæller antallet af blodplader, erytrocytter og leukocytter, bestemmer mængden af ​​hæmoglobin og hæmatokrit, beregner erytrocytsedimenteringshastigheden (ESR). Resultatet af en klinisk undersøgelse er et detaljeret hæmogram. Antallet af leukocytter spiller en særlig vigtig rolle i diagnosen. Disse data gør det muligt for lægen at antage sygdommen og arten af ​​dens forløb for at forudsige mulige komplikationer og udfald..

konklusioner

Denne analyse er let at udføre, kræver ikke dyrt udstyr og reagenser, derfor kan den udføres i ethvert laboratorium.

Det er meget informativt og kan bruges til primær diagnostik. Det giver dig mulighed for at etablere tilstedeværelsen af ​​infektion, parasitter og allergiske reaktioner, at mistanke om tilstedeværelsen af ​​ondartede svulster, immunpatologier, blodsygdomme osv..

For at stille en endelig diagnose er det undertiden ikke nok med en generel undersøgelse, og der kræves yderligere forskningsmetoder. En af de hyppigst ordinerede er en komplet blodtælling..

Hvad er et leukogram i UAC

Vi taler om indikatorer for de fem hovedtyper af leukocytter udtrykt i procent. Leukocytter (hvide celler) er i stand til at beskytte menneskers sundhed mod skadelige mikroorganismer og bekæmpe infektioner, giftige stoffer, stress og andre negative faktorer.

For at beregne denne formel behandler laboratorieteknikere blodudstrygningen på forskellige måder: tør, plet og tæl under et mikroskop. Der skal være 100-200 blodlegemer på udstrygningen for at få resultatet. Først tælles det samlede antal leukocytter, derefter vises cellerne for hver art separat, og gennemsnittet vises. For at bestemme den morfologiske struktur af leukocytter og strukturen af ​​deres plasma anvendes Romanovsky-Giemsa farvningsmetoden.

Hvordan de betragtes?

I ganske lang tid blev antallet af leukocytter i blodet talt manuelt. Dette bruger to metoder:

  • Fire-felts Schilling-metode - tælle leukocytter i fire områder af blodudstrygning.
  • Filippchenkos trefeltsmetode - tælle leukocytter i den indledende, midterste og sidste del af en blodudstrygning.

Moderne analysatorer giver dig mulighed for at beregne antallet af leukocytter med en højere nøjagtighed. Analysatorer dækker omkring flere tusinde leukocytter, mens manuelt tællende leukogram dækker op til 200 celler.

Det er derfor, når man vælger en institution, hvor man donerer blod til et leukogram, det er vigtigt at finde ud af, hvilke instrumenter laboratoriet har..

Typer af leukocytter

Alle hvide blodlegemer adskiller sig i form, oprindelse og funktion. For eksempel kaldes celler, der er i stand til at absorbere og fordøje fremmede mikroorganismer, fagocytter..

De morfologiske tegn på leukocytter (dvs. deres form) varierer afhængigt af tilstedeværelsen af ​​specielle granulater i deres cytoplasma.

Der er to store grupper af leukocytter:

  1. Granulær (granulocytter) - hvide blodlegemer, i hvis plasma der er segmenterede kerner, hvilket giver det granularitet. Blandt granulære leukocytter adskiller sig eosinofiler, neutrofiler og basofiler..
  2. Ikke-granulær (agranulocytter) - hvide blodlegemer, der kun har en simpel kerne, ikke opdelt i segmenter. Plasmagranularitet er fraværende. Blandt ikke-granulære leukocytter skelnes der mellem lymfocytter og monocytter.

For at opnå resultaterne af leukogrammet tæller lægen i laboratoriediagnostik antallet af hver type leukocyt separat.

Leukogrammet på KLA inkluderer procentværdier for følgende typer leukocytter:

  1. Eosinofiler - leukocytter, der består af en to-fliget kerne og granulært plasma (med granuler). På KLA bestemmes de ved denne metode: når de farves med eosin, bliver disse celler røde. Andre farvestoffer påvirker dem ikke.
  2. Neutrofiler - på KLA farves med både basale farvestoffer og eosin. De er i stand til at absorbere små fremmede celler, det vil sige de er fagocytter. Deres funktion er at ødelægge bakterier og vira.
  3. Basofiler - farvet med hovedfarvet (base) og reagerer ikke på eosin. Beskyt kroppen mod gift, allergiske og inflammatoriske reaktioner, reguler blodpropper. Deres vigtigste opgave er at øge strømmen af ​​leukocytter til fokus for betændelse eller infektion og at kaste al deres styrke i at beskytte kroppen.
  4. Lymfocytter er celler, der detekterer, genkender og ødelægger fremmede mikroorganismer. En af de vigtigste funktioner i lymfocytter er at skabe antistoffer til at beskytte kroppen mod infektioner og give human immunitet. De regulerer immunsystemets funktion fuldstændigt. Det normale lymfocytantal skal være 25-40% af alle leukocytter.
  5. Monocytter er celler, hvis hovedopgave er at absorbere fremmede skadelige bakterier i store mængder. En sund persons krop indeholder 3-11% af monocytterne. En stigning i antallet af disse celler kaldes monocytose, et fald kaldes monocytopeni. Niveauet af monocytter stiger i alle infektioner, tuberkulose, sarkoidose, systemisk lupus erythematosus, colitis ulcerosa, onkologiske sygdomme i blodet, gigt, fosforforgiftning, syfilis, brucellose.
  6. Plasmacytter - Plasmaceller, der producerer antistoffer for at beskytte menneskelig immunitet.

Basofiler

Basofiler er en type hvide blodlegemer, der har en rund eller C-formet kerne og farves med alkaliske farvestoffer. Cellerne er store, indeholder mange granuler i cytoplasmaet med inflammatoriske mediatorer indeni.

De deltager i allergiske reaktioner sammen med eosinofiler. Derudover binder basofiler giftige stoffer og forhindrer dem i at sprede sig i kroppen og regulerer blodkoagulationsprocesser på grund af frigivelsen af ​​heparinmolekyler.

Ligesom eosinofiler og mastceller har basofiler receptorer for immunglobulin E. På deres overflade. Når et allergen kommer ind i kroppen, ”eksploderer basofilen” (degranulerer) og frigiver alle akkumulerede kemikalier i blodbanen.

En sund krop bør ikke indeholde mere end en procent af dem. En stigning i mængden opstår under allergier, blodsygdomme, viral, bakteriel eller autoimmun leverskade, endokrinologiske lidelser.

Leukogramrate efter alder

Tabellen indeholder indikatorer for hver type leukocytter og deres generelle niveau hos raske mennesker i alle aldre.

AlderLeukocytter * 109 / lLeukocytformelPlasmaceller
NeutrofilerLymfocytterMonocytterEosinofilerBasofiler
Pind
atomisk
segmento
atomisk
1 dag.20 (10-30)5-1250-7016–324-101-40-10
5 dage.12 (9-15)1-535–5530-506-141-40-10,25-0,5
10 dage.11 (8,5-14)1-427–4740-606-141-50-10,25-0,5
1 måned.10 (8-12)1-517-3045-605-121-50-10,25-0,5
1 år9 (7-11)1-520-3545-654-101-40-10,25-0,5
4-5 år8 (6-10)1-435–5535–554-61-40-10,25-0,5
10 år7,5 (6-10)1-440-6030–454-61-40-10,25-0,5
15 år7 (5-9)1-440-6030–453-71-40-10,25-0,5
Over 16 år gammel6,5 (4-9)1-545-6525-402-81-50-10,25-0,5

For mænd er det normale antal erytrocytter 4,0–5,0 · 1012 / L, for kvinder - 3,7–4,5 · 1012 / L. Hæmoglobinniveauet for mænd er i intervallet 132-167 g / l, og for kvinder - 120-145 g / l. En stigning i niveauet af hvide blodlegemer kaldes leukocytose..

I børns poliklinikker med KLA beregnes leukocytblodtallet næsten altid: afkodningen hos børn tager altid højde for de særlige forhold i deres alder og fysiologi. I barnets krop finder en naturlig proces med vækst og udvikling sted, hvor forholdet mellem forskellige celler ændres - leukogramkorset. Årsagen til det ligger i, at barnets immunsystem netop er ved at blive dannet, hvilket forårsager naturlige fysiologiske ændringer..

Den første crossover forekommer i slutningen af ​​den første uge i et barns liv, når antallet af neutrofiler og lymfocytter bliver det samme, hvorefter niveauet af lymfocytter stiger, og niveauet af neutrofiler falder. Et leukogram beregnes nødvendigvis på alle KLA: frekvensen kan ændre sig med alderen hos et barn.

Det andet kors vises i en alder af 5-6 år. I alderen 10-15 er det normale blodtal hos et barn tæt på det normale hos voksne.

Under graviditet kan leukogrammet afvige fra normen, så en kvinde bør bestemt konsultere en gynækolog.

Hvis antallet af visse leukocytter øges eller formindskes på KLA, er leukogrammet forskudt. Dette udtryk refererer til ændringer i procentdelen af ​​værdier, når nogle indikatorer stiger på bekostning af andre. Dette taler altid om en ugunstig sundhedstilstand. Skift er af to typer: venstre og højre. Et skift i leukocytformlen til venstre er udseendet af umodne celler i den generelle blodbane: stab neutrofiler og unge myelocytter. Et skift af leukogrammet til højre er en stigning i segmenterede neutrofiler.

Behandling af leukæmi

Desværre er remission af patologien umulig uden behandling. På et tidligt stadium af diagnosen behandles sygdommen let. Flere kræftbehandlinger kræves for at kræftvævet skal begynde at dø. Behandlingen bestemmes i henhold til graden af ​​skade på kroppen og patientens alder. Det tager også hensyn til sygdomstypen og de fysiske indikatorer for offeret. Alle lægers indsats er rettet mod destruktion af patogene celler i kredsløbssystemet..

Behandlingsforløbet består normalt af følgende procedurer:

  • Kemoterapikurser med medicin fra gruppen af ​​cytostatika - dosis og mængde lægemidler vælges individuelt.
  • Bestråling med gammastråler - den maksimale dosis justeres af den behandlende læge.
  • Ved svær leukæmi udføres en operation for at transplantere stamceller fra en donor med lignende indikatorer - knoglemarvstransplantation.

Knoglemarvstransplantationsprocedure

Kemoterapi består af fem faser:

  • Den cytoreduktive fase er den indledende fase af antitumorangrebet.
  • Induktion inkluderer op til 3 kurser.
  • Geninduktion - sekundær indvirkning på en kræft tumor.
  • Støttende terapi.

Kronisk leukæmi, hvis forløb ikke har nået et ubrugeligt stadium, er let modtagelig for generel styrkende terapi med regelmæssig medicinsk overvågning. Tilstedeværelsen af ​​en forværring af sygdommen kræver hurtig kemoterapi med strålingseksponering af de berørte områder. Ved alvorlige opblussen udføres en splenektomi eller allogen knoglemarvstransplantation.

Under graviditet kan kemoterapikurser helt annulleres, eller dosis kan reduceres til et niveau, der ikke er i stand til at skade barnet. På alle stadier af behandlingen for leukæmi anbefales det nøje at følge den behandlende læges kliniske anbefalinger.

Neutrofile forskydninger i formlen

Neutrofiler hjælper kroppen med at bekæmpe infektioner. Normalt bør blodet omfatte to typer af dem - stikke og segmentere.

Dolke

Disse er umodne unge neutrofiler. Ideelt set burde de ikke være som andre umodne celler. Hos mænd og kvinder er mængden omtrent den samme, men under graviditeten kan den øges.

Dette skift er angivet, hvis antallet af neutrofile stikkere overstiger 5%.

Segmenteret

Disse er modne blodlegemer, hvis hovedfunktion er at beskytte immunsystemet. Det normale antal neutrofiler i blodet er 45-70% af alle leukocytter. Ethvert skift er et tegn på sygdom..

Alle typer neutrofile skift indikerer mulige sygdomme:

  • smitsom forårsaget af vira, bakterier, protozoer og rickettsia: influenza, mæslinger, skoldkopper, hepatitis, røde hunde, brucellose, malaria, tyfusfeber, tyfus, paratyphoidfeber;
  • blodsygdomme (hypoplastisk, aplastisk, megaloblastisk, jernmangelanæmi, hypersplenisme);
  • onkologiske sygdomme;
  • medfødt og lægemiddelneutropeni - et fald i antallet af neutrofiler;
  • iskæmisk nekrose af myokardie- eller nyrevæv;
  • diabetes;
  • uræmi;
  • inflammatoriske processer
  • thyrotoksikose;
  • allergiske reaktioner
  • tilstand efter operation eller kemoterapi;
  • fysisk eller psykisk stress
  • forgiftning med bly, kviksølv og andre giftige stoffer.

Tegn på sygdommen

Den akutte form kan omfatte følgende symptomer på leukæmi:

  • Antallet af kræftpatogener i tumorstrukturen øges.
  • Akkumulering af ondartede granulocytter i strukturen af ​​knoglen og hjernen med andre indre organer.

De første tegn på sygdommen er de vigtigste egenskaber ved enhver lidelse:

  • Muskelsvaghed og generel utilpashed efter let træning.
  • Forøgelse af kropstemperatur til termiske værdier.
  • Smertefulde fornemmelser i leddene.
  • Nedsat eller ingen appetit.
  • Øget svedtendens.
  • Systematisk manifestation af kapillær blødning i de øverste lag af huden, blå mærker.

Ofte manifesterer sygdommen sig som tegn på akutte luftvejsinfektioner eller halsbetændelse. Symptomet begynder at stige gradvist under udviklingen af ​​patologi..

På det avancerede stadium adskiller sig tegn på leukæmi hos voksne ved en udtalt manifestation:

  • Prolymfocytisk syndrom er kendetegnet ved ekstern forstørrelse af lymfeknuder med mandler, lunger, milt med lever, hjernevæv, spytkirtler, nyrer, dermatitis.
  • Hæmoragiske symptomer er kendetegnet ved blødninger i indre organer og slimhinder i de øverste lag af dermis, kraftig blødning fra næse, livmoder og andre.
  • Anæmiske manifestationer - mangel på mikronæringsstoffer ledsaget af øget hjerterytme, åndenød og svimmelhed.
  • Overfladen af ​​huden og slimhinderne bliver bleg.
  • Progressivt vægttab.
  • Feberlig tilstand.
  • Stærkt sveden om natten.
  • Alvorlig kvalme med opkastning.
  • Tærsklen for træthed øges.

Basophil skift

Basofiler, som regulerer blodkoagulation, forhindrer kroppen i at bløde. Deres antal er lille. En stigning i antallet af basofiler er et advarselstegn

Et højt niveau af basofiler observeres, når:

  • infektioner, især under en forværring
  • lungebetændelse;
  • graviditet og ægløsning
  • hyperthyroidisme og thyrotoksikose;
  • Itsenko-Cushings syndrom;
  • ulcerøs colitis;
  • hæmolytiske anæmi;
  • Hodgkins sygdom;
  • onkologiske sygdomme i blodet og forskellige patologier i knoglemarven;
  • nefrose;
  • allergier.

Årsagerne til leukæmi

Lymfekræft i blodet undersøges stadig i dag. Den nøjagtige årsag til at påvirke ændringer i den hæmatopoietiske sammensætning er endnu ikke kendt af læger. Der er en række faktorer, der påvirker starten på forskellige former for blodkræft:

  • Arvelig disposition.
  • Eksponering for kroppen af ​​elektromagnetisk, radioaktiv eller ioniserende stråling.
  • Genetiske mutationer i kromosomserien - Downs syndrom eller Fanconi-anæmi.
  • Tilstedeværelsen af ​​specifikke vira i kroppen - T-lymfotropisk virus, Epstein-Barr.
  • Kredsløbssystemet er mangelfuld i specifikke hæmoblastoser - kronisk anæmi, paroxysmal natlig hæmoglobinuri eller myelodysplastisk syndrom.
  • Langvarig interaktion med giftige stoffer - benzpyren, formaldehyd, dibenzanthracen eller benzen.
  • Sukkersygdom - to typer diabetes.
  • Behandling af en onkologisk sygdom i et andet organ med lægemidler fra gruppen af ​​cytostatika.

Eosinophil skift

Eosinofiler er kroppens vigtigste forsvarere mod allergier og parasitter. Et fald eller en stigning i antallet af eosinofiler kan indikere en række sygdomme.

Eosinofile skift på KLA observeres med følgende patologier:

  • allergi - bronkialastma, allergisk rhinitis og dermatitis, høfeber, lægemiddelintolerance;
  • parasitisk invasion - ascariasis, helminthiasis, giardiasis, toxocariasis, echinococcosis, trichinosis, opisthorchiasis, filariasis, hookworm infektion, strongyloidose og schistosomiasis;
  • onkologiske sygdomme - forskellige former for hæmoblastose: alle akutte leukæmier, lymfomer, kronisk myeloid leukæmi, lymfogranulomatose og erythræmi, dette inkluderer også andre metastatiske og nekrotiserende tumorer;
  • hjerteinfarkt (især i de første 24 timer)
  • Wiskott-Aldrich syndrom;
  • rheumatoid arthritis;
  • periarteritis nodosa;
  • akutte stadier af infektiøse sygdomme, herunder purulente infektioner;
  • inflammatoriske processer i den indledende fase
  • forgiftning med kemikalier;
  • stress, traumer, forbrændinger, kirurgi;
  • eksem;
  • dermatitis herpetiformis;
  • lungesygdomme (sarkoidose, Leflers sygdom, eosinofil pleurisy, pulmonal eosinofil lungebetændelse, pulmonal eosinofil infiltration).

Resultat

Segmenterede neutrofiler er modne neutrofiler (en type leukocytter), der er ansvarlige for eliminering af infektioner, primært aktiviteten af ​​patogene bakterier. Med bakteriel infektion øges antallet af segmenterede kerner.

I klinisk praksis er dette en indikator for en akut infektiøs proces. Træg kroniske sygdomme inden for bakteriel ætiologi og virussygdomme ledsages ikke af en stigning i værdierne af segmenterede celler. Kronisk neutrofili kan indikere udviklingen af ​​onkologiske processer.

Hvad betyder myelocytter i blodet?

Når en persons immunsystem bekæmper en infektion, bevæger leukocytter sig hurtigere fra knoglemarven og ind i blodet. På grund af den øgede hastighed af cellebevægelse kan umodne leukocytter komme ind i blodbanen: myeloblaster, promyelocytter, myelocytter, metamyelocytter. De repræsenterer forskellige stadier i udviklingen af ​​hvide blodlegemer.

Der er ingen umodne leukocytter i en sund persons blod, fordi de ikke er i stand til at fungere normalt. Deres udseende på KLA, selv i minimale mængder, taler om ekstremt alvorlige sygdomme, primært af alle typer blodkræft. Men med en undtagelse: Tilstedeværelsen af ​​op til 4% metamyelocytter er normen for nyfødte under 2 uger..

Diagnose af sygdommen

En uspecificeret diagnose kræver omhyggelig analyse og undersøgelse af hele kroppen. Det er muligt at bestemme graden af ​​vævs- og blodskader ved hjælp af laboratoriemetoder og instrumentelle metoder. Diagnostik består af følgende aktiviteter:

  • Blod skal doneres til en generel analyse med biokemiske studier.
  • Udvidede undersøgelser af cellulære antigener - cytokemiske, immunologiske og cytogenetiske.
  • Knoglemarvspunktion udføres omhyggeligt med en række andre indre organer, herunder lymfeknuder.
  • Den cellulære struktur i knoglemarven undersøges i leukæmi ved hjælp af myelogram.
  • Computertomografi og radiografi vil opdage abnormiteter i brystet og mediastinum.
  • Ultralydundersøgelse af abdominale organer vil bestemme fokale abnormiteter.
  • Et elektrokardiogram er påkrævet for at analysere myokardiets arbejde.

Efter at have modtaget alle resultaterne, vil lægen beslutte at behandle en farlig sygdom..

Hvad er leukocytforgiftningsindekset

Nogle gange beregnes også leukocytindekset for forgiftning (shift index) på KLA. Denne værdi viser modenhedsfasen for neutrofiler og den generelle grad af forskydning i leukogrammet. Leukocytindeks er forholdet mellem alle former for umodne leukocytter (eller hver for sig) til segmenterede neutrofiler. Skiftindeksværdien skal være 0,06. Kendskab til disse indikatorer kan lægen finde ud af, hvordan patientens krop er i stand til at modstå infektioner..

Beregningen af ​​leukocytindekset for forgiftning foretages i henhold til formlen:

IS = (M + MM + P) / S

  • IS - skiftindeks;
  • M - myelocytter;
  • MM - metamyelocytter;
  • P - stab neutrofiler;
  • C - segmenterede neutrofiler.

Andre celler i leukogrammet

Andre vigtige komponenter i et klinisk forsøg er procentdelene af lymfocytter, monocytter og plasmaceller (plasmaceller).

Lymfocytter udfører immunsystemets hovedfunktion og regulerer dets arbejde. Disse celler kan kaldes de vigtigste beskyttere af menneskers sundhed..

Følgende sygdomme kan øge eller nedsætte niveauet af lymfocytter:

  • lymfogranulomatose, lymfosarkom;
  • akut og kronisk lymfocytisk leukæmi, tung kædesygdom - Franklins sygdom;
  • terminal kræft;
  • aplastisk anæmi;
  • HIV;
  • hepatitis
  • systemisk lupus erythematosus;
  • miliær tuberkulose;
  • Nyresvigt;
  • virkningen af ​​kemoterapi og røntgenstråler;
  • forgiftning med tungmetaller og gift.

Monocytter ødelægger skadelige mikroorganismer og renser blodet. Disse celler bekæmper infektioner og andre interne sundhedsmæssige problemer.

Et monocytisk skift indikerer en af ​​flere sygdomme:

  • alle typer leukæmi, lymfogranulomatose;
  • tuberkulose, syfilis, sarkoidose, colitis ulcerosa, brucellose;
  • aplastisk anæmi;
  • purulente infektioner
  • systemisk lupus erythematosus;
  • reumatoid arthritis, periarteritis nodosa;
  • kirurgi, fødsel, forgiftning, chok.

Plasmaceller er essentielle for produktionen af ​​beskyttende antistoffer. Deres udseende i KLA (plasmacytose) indikerer blodkræft - plasmacytom, multipelt myelom eller kutant B-celle lymfom.

Kun en kvalificeret specialist kan dechifrere leukogrammet. En person uden medicinsk uddannelse kan kun sammenligne deres præstationer med normen.

Leukocytformel

Leukocytformel - et kvalitativt og kvantitativt forhold mellem forskellige typer leukocytter i blodplasma.

Hvad er antallet af hvide blodlegemer til?

Leukocytformel hjælper lægen:

  • vurdere immunsystemets generelle tilstand
  • se tilstedeværelsen af ​​en inflammatorisk proces (akut, kronisk);
  • mistanke om allergi og infektion med indre parasitter (orme, protozoer);
  • at undersøge knoglemarvstilstanden i blodsygdomme (leukæmi);
  • kontrollere effektiviteten af ​​den ordinerede behandling.

Hvordan bestemmes antallet af leukocytter

Leukocytformlen bestemmes i patientens perifere blod. Dette kan være:

  • blod fra en finger, hvis celletællingen indtastes manuelt under et mikroskop
  • blod fra en vene, hvis der er en automatisk bestemmelse.

Kort om blodfysiologi

Humant blod består af 2 komponenter:

  • plasma - flydende del;
  • formede elementer - blodlegemer.

Blodceller er til gengæld opdelt i 3 store grupper:

  • erytrocytter;
  • leukocytter;
  • blodplader.

Leukocytter fik deres navn på grund af deres naturlige hvide farve (fra det græske "leukos" - hvidt), analogt med erythrocytter, hvis kroppe har en rød farve (fra den græske "erythros" - rød.
Men hvis erytrocytter er en type celler, der kun adskiller sig i alder, så er leukocytter det generelle navn for en gruppe blodceller, der er helt forskellige med hensyn til oprindelse, struktur og funktioner, hvoraf den eneste lignende kvalitet er den hvide farve på skallen..
Leukocyte (hvid) og erythrocytter (rød). Billede ved hjælp af et scanningelektronmikroskop.
Leukocytter inkluderer 5 typer celler:

  • neutrofiler;
  • eosinofiler;
  • basofiler;
  • monocytter;
  • lymfocytter.

Neutrofiler

Den største population af alle leukocytter. Deres vigtigste funktion er aktivt at beskytte kroppen mod bakterier og svampe. Cirkulerende med blodgennemstrømningen gennem kroppen er neutrofiler i stand til at detektere steder med vævsskade og patogene stoffer, der er kommet ind i kroppen. Ved hjælp af amøbe-lignende bevægelser trænger de ind i fokus for betændelse og ødelægger bakterie- eller svampeceller og fanger dem ved fagocytose.
Neutrofiler cirkulerer i blodet på forskellige udviklingsstadier. De adskiller sig fra hinanden i kernens struktur. Der skelnes mellem følgende typer neutrofiler:

  • myelocytter og metamyelocytter - unge former;
  • stikke - umoden;
  • segmenteret - moden.

Myelocytter og metamyelocytter findes praktisk talt ikke i perifert blod. De findes i den røde knoglemarv.

Eosinofiler

Denne type leukocytter har evnen til at plette med sure farvestoffer eosin i en lyserød-orange farve, som den fik sit navn for. Eosinofiler er involveret i allergiske reaktioner og er også kroppens hovedbeskytter mod indre parasitter (orme, protozoer).

Basofiler

Disse blodlegemer farves med basale farvestoffer i en dyb violet-blå farve. Deres funktion: spiller en rolle i udviklingen af ​​allergisymptomer og deltager også i blodpropper.

Monocytter

Disse er store blodlegemer, der tilbringer det meste af deres liv ikke i blodet, men i vævene, hvor de giver kroppens forsvar mod infektioner og ødelægger mikrobielle celler som neustrofiler. Monocytter producerer specielle stoffer - monokiner og omdanner også de fangede bakteriepartikler til en særlig form - alt dette spiller en vigtig rolle i udviklingen af ​​immunitet over for en bestemt mikroorganisme.

Lymfocytter

Deres hovedfunktion er produktionen af ​​antistoffer (immunglobuliner) - specielle stoffer, der ved binding til et antigen (bakterier, virus, svampecelle) neutraliserer det. Nogle fraktioner af lymfocytter er i stand til at ødelægge sygdommens forårsagende middel ved direkte at ødelægge dens celler.

Forholdet mellem leukocytter er normalt

Leukocytformel afhænger af alder. Hos børn og voksne er dens indikatorer meget forskellige..
Tabel over det samlede indhold af leukocytter afhængigt af alder

I vores land er den følgende leukocytformel for en sund person blevet vedtaget.

Afvigelse af værdier fra normen

Leukocytformel kan betyde værdierne for dets komponenter afhængigt af en bestemt sygdom.

Neutrofiler

Værdier over det normale er typiske for:

  • infektiøse sygdomme
  • inflammatorisk proces i ethvert organ;
  • reumatiske sygdomme;
  • akut betændelse i bugspytkirtlen (pancreatitis);
  • stort område forbrændinger;
  • nogle former for knoglemarvskræft.

Værdier under normale kan være på:

  • virusinfektioner (hepatitis B, AIDS, influenza, mæslinger)
  • massiv purulent proces (omfattende purulente sår, sepsis);
  • aplastisk anæmi;
  • nogle typer knoglemarvskræft.

Forskydning af leukocytantal til venstre

Dette udtryk betyder en stigning i indholdet af umodne neutrofiler (stab) i det perifere blod og i nogle tilfælde udseendet af unge former for leukocytter (metamyelocytter), som normalt kun er til stede i den røde knoglemarv. Denne tilstand er kendetegnet ved en kraftig inflammatorisk proces, når modne neutrofiler dør i stort antal, og knoglemarven er tvunget til at frigive umodne blodlegemer for at bekæmpe infektion..

Skift af leukocytantal til højre

I dette tilfælde falder tværtimod indholdet af modne former for neutrofiler i det perifere blod. Dette er typisk for kroniske sygdomme i leveren, nyrerne såvel som megablastisk anæmi..

Eosinofiler

Værdier over normen indikerer tilstedeværelsen af:

  • allergisk proces (hø løbende næse, bronchial astma, lægemiddelallergi);
  • infektion med indre parasitter (orme, amøbe).

Værdier under normale kan være under følgende betingelser:

  • ved behandling med glukokortikosteroidpræparater;
  • med nogle endokrine sygdomme (Itsenko-Cushings syndrom).

Basofiler

Basofiler kan øges med:

  • ondartede svulster i lymfeknuder og knoglemarv;
  • polycethemia;
  • anafylaktisk chok, Quinckes ødem og andre øjeblikkelige allergiske reaktioner.

Et fald i antallet af basofiler observeres hos patienter:

  • til behandling af glukokortikosteroider;
  • med øget skjoldbruskkirtelfunktion
  • i den akutte fase af den infektiøse proces.

Monocytter

Årsagerne til stigningen i antallet af monocytter:

  • tuberkulose
  • seksuelt overførte sygdomme (syfilis)
  • akutte infektionssygdomme af bakteriel art;
  • bindevævssygdomme, herunder reumatoid;
  • kræft med forskellige lokaliseringer (mave, brystkirtler, knoglemarv, lymfeknuder).

Et fald i antallet af monocytter observeres, når:

  • behandling med kortikosteroidmedicin;
  • aplastisk anæmi.

Lymfocytter

Lymfocytter stiger i følgende tilfælde:

  • virale infektioner
  • tuberkulose
  • kronisk lymfocytisk leukæmi;
  • ikke-Hodgkin lymfom.

Årsagerne til faldet i niveauet af lymfocytter kan være:

  • AIDS;
  • kemoterapi og strålebehandling af ondartede svulster;
  • medfødte immundefekter;
  • aplastisk anæmi;
  • behandling med kortikosteroider
  • efter organtransplantation, mens du tager immunsuppressive lægemidler;
  • systemisk lupus erythematosus.

Således er leukocytformlen en vigtig laboratorieindikator, der hjælper lægen korrekt med at diagnosticere og ordinere effektiv behandling..

Læge i den højeste kategori / Kandidat for lægevidenskab
Aktivitetsområde: Diagnostik og behandling af sygdomme
organer i mave-tarmkanalen, medlem af Scientific Society of Gastroenterologists of Russia
Profil i G+