Blodtællinger karakteriserer en persons helbredstilstand og kan i høj grad lette diagnosen. Takket være definitionen af ​​leukocytformlen kan man antage sygdomstypen, bedømme dens forløb, tilstedeværelsen af ​​komplikationer og endda forudsige dens resultat. Og at forstå de ændringer, der finder sted i kroppen, vil hjælpe med at afkode leukogrammet.

Hvad viser leukocytblodtællingen??

Leukocytblodtal er forholdet mellem forskellige typer leukocytter, normalt udtrykt i procent. Undersøgelsen udføres som en del af en generel blodprøve.

Leukocytter kaldes hvide blodlegemer, som repræsenterer kroppens immunsystem. Deres hovedfunktioner er:

  • beskyttelse mod mikroorganismer, der kan forårsage sundhedsmæssige problemer
  • deltagelse i de processer, der forekommer i kroppen under indflydelse af forskellige patogene faktorer og forårsager forstyrrelse af det normale liv (forskellige sygdomme, udsættelse for skadelige stoffer, stress).

Der skelnes mellem følgende typer leukocytter:

  1. Eosinofiler. Manifest i allergiske, parasitære, infektiøse, autoimmune og onkologiske sygdomme.
  2. Neutrofiler. Beskyt mod infektioner, kan ødelægge vira og bakterier. Klassificeret i:
    • myelocytter (spirende) og metamyelocytter (unge - kommer fra myelocytter) - er fraværende i en sund persons blod, dannes kun i ekstreme tilfælde med de mest alvorlige sygdomme;
    • stak (ung) - antallet stiger i tilfælde af bakterielle sygdomme, hvis segmenterede neutrofiler ikke kan klare infektionen
    • segmenteret (moden) - præsenteret i den største mængde, giver kroppens immunforsvar i en sund tilstand.
  3. Lymfocytter. De er en slags rengøringsmidler: de er i stand til at detektere, genkende og ødelægge antigener og deltager også i syntesen af ​​antistoffer (forbindelser, der kan stimulere lymfoide celler, der danner og regulerer kroppens immunrespons), giver immunhukommelse.
  4. Monocytter. Deres hovedopgave er at absorbere og fordøje døde (døende eller rester af ødelagte) celler, bakterier og andre fremmede partikler.
  5. Basofiler. Disse cellers funktioner forstås ikke fuldt ud. Det er kendt, at de deltager i allergiske reaktioner, i processer med blodpropper og aktiveres under betændelse..

Plasmaceller (plasmocytter) deltager i dannelsen af ​​antistoffer og er normalt kun til stede i meget lave mængder i børnenes blod, hos voksne er de fraværende og kan kun forekomme i tilfælde af patologier.

Undersøgelsen af ​​de kvalitative og kvantitative egenskaber ved leukocytter kan hjælpe med at stille en diagnose, da med eventuelle ændringer i kroppen øges eller falder procentdelen af ​​nogle typer blodceller på grund af en stigning eller fald i en vis grad af andre.

Lægen ordinerer denne analyse for at:

  • få en idé om sværhedsgraden af ​​patientens tilstand, bedømme sygdomsforløbet eller den patologiske proces, lære om tilstedeværelsen af ​​komplikationer
  • fastslå årsagen til sygdommen
  • evaluere effektiviteten af ​​den ordinerede behandling
  • forudsige udfaldet af sygdommen;
  • i nogle tilfælde for at evaluere den kliniske diagnose.

Teknik til at gennemføre, tælle og afkode analysen

For at beregne leukocytformlen med et blodudstrygning udføres visse manipulationer, tørres, behandles med specielle farvestoffer og undersøges under et mikroskop. Laboratorieassistenten markerer de blodlegemer, der falder i hans synsfelt, og gør dette indtil i alt 100 (undertiden 200) celler akkumuleres.

Fordelingen af ​​leukocytter over overfladen af ​​udstrygningen er ujævn: de tungere (eosinofiler, basofiler og monocytter) er placeret tættere på kanterne, og de lettere (lymfocytter) er tættere på centrum.

Ved optælling kan to metoder anvendes:

  • Schillings metode. Det består i at bestemme antallet af leukocytter i fire områder af udstrygningen.
  • Filipchenkos metode. I dette tilfælde er udstrygningen mentalt opdelt i 3 dele og tælles langs en lige tværgående linje fra den ene kant til den anden..

På et ark papir angives mængden i de relevante kolonner. Derefter tælles hver type leukocyt - hvor mange celler der blev fundet.

Det skal huskes, at tælling af celler i blodudstrygning ved bestemmelse af leukocytformlen er en meget unøjagtig metode, da der er mange uhensigtsmæssige faktorer, der introducerer en fejl: fejl i blodoptagelse, forberedelse og farvning af udstrygning, menneskelig subjektivitet ved fortolkning af celler. Ejendommen ved nogle typer celler (monocytter, basofiler, eosinofiler) er, at de er ujævnt fordelt i udstrygningen.

Om nødvendigt beregnes leukocytindekserne, som er forholdet mellem forskellige former for leukocytter indeholdt i patientens blod, og undertiden anvendes ESR-indikatoren (erytrocytsedimenteringshastighed) i formlen.

Leukocytindeks viser graden af ​​forgiftning og karakteriserer tilstanden i kroppens adaptive potentiale - evnen til at tilpasse sig virkningerne af toksiske faktorer og klare dem. De giver dig også mulighed for at:

  • få oplysninger om patientens tilstand
  • evaluere det menneskelige immunsystems arbejde
  • studer kroppens modstand
  • finde ud af niveauet af immunologisk reaktivitet (kroppens immunologiske reaktioner som reaktion på virkningerne af parasitter eller antigene stoffer) i tilfælde af beskadigelse af forskellige organer.

Normalt leukocytantal hos børn og voksne - tabel

AlderEosinofiler,%Neutrofiler
segmenteret,%
Neutrofiler
dolke,%
Lymfocytter,%Monocytter,%Basofiler,%
Nyfødt1-647-703-1215–353-120-0,5
Spædbørn op til 2 uger1-630-501-522–555-150-0,5
Babyer1-516–451-545–704-100-0,5
1-2 år1-728-481-537-603-100-0,5
2-5 år1-632–551-533–553-90-0,5
6-7 år gammel1-538-581-530-503-90-0,5
8 år1-541-601-530-503-90-0,5
9-11 år gammel1-543-601-530–463-90-0,5
12-15 år gammel1-545-601-530–453-90-0,5
Mennesker over 16 år1-550-701-320-403-90-0,5

Normerne for leukocytformlen afhænger af personens alder. Hos kvinder er forskellen også, at indikatorerne kan ændre sig under ægløsning, efter eller under menstruation, under graviditet, efter fødsel. Derfor bør du i tilfælde af afvigelser konsultere en gynækolog.

Mulige afvigelser fra normen i leukogram

En stigning eller et fald i niveauet af visse typer leukocytter indikerer patologiske ændringer, der forekommer i kroppen.

Årsager til at ændre antallet af leukocytter i blodtabellen

Typer af leukocytterUnder det normaleOver det normale
Eosinofiler
  • Den indledende fase af den inflammatoriske proces;
  • svære purulente infektioner
  • stressende forhold
  • traumer, forbrændinger, kirurgi;
  • udvikling af hjerteinfarkt (første dag);
  • forgiftning med forskellige kemiske forbindelser, tungmetaller.
  • Allergisk sensibilisering (øget følsomhed) i kroppen (bronchial astma, allergisk rhinitis, pollinose, atopisk dermatitis, eksem, eosinofil granulomatøs vaskulitis, fødevareallergi);
  • lægemiddelallergi (ofte over for følgende lægemidler - Aspirin, Euphyllin, Prednisolon, Carbamazepin, penicilliner, Levomycetin, sulfonamider, tetracycliner, lægemidler mod tuberkulose);
  • hudsygdomme (eksem, dermatitis herpetiformis);
  • parasitiske sygdomme - helminthiske og protozoale invasioner (giardiasis, echinococcosis, ascariasis, trichinosis, strongyloidosis, opisthorchiasis, toxocariasis osv.);
  • akut periode med infektionssygdomme (skarlagensfeber, skoldkopper, tuberkulose, infektiøs mononukleose, gonoré);
  • ondartede tumorer (især metastatisk og med nekrose);
  • proliferative (med vævsovervækst) sygdomme i det hæmatopoietiske system (lymfogranulomatose, akut og kronisk leukæmi, lymfom, polycytæmi, myeloproliferative sygdomme, tilstand efter splenektomi, hypereosinofilt syndrom);
  • inflammatoriske processer i bindevæv (periarteritis nodosa, reumatoid arthritis, systemisk sklerodermi);
  • lungesygdomme - sarkoidose, lunge-eosinofil lungebetændelse, Langerhans-cellehistiocytose, eosinofil lungehindebetændelse, lunge-eosinofil infiltration (Leflers sygdom);
  • hjerteinfarkt (ugunstigt tegn)
Neutrofiler
  • Nogle infektioner forårsaget af vira (influenza, mæslinger, skoldkopper, viral hepatitis, røde hunde), bakterier (tyfusfeber og paratyphoidfeber, brucellose), protozoer (malaria), rickettsiae (tyfus), langvarige infektioner hos ældre og svage mennesker;
  • sygdomme i blodsystemet (hypo- og aplastisk, megaloblastisk og jernmangel anæmi, paroxysmal natlig hæmoglobinuri, akut leukæmi, hypersplenisme);
  • medfødt neutropeni (et fald i antallet af neutrofiler i blodet)
  • anafylaktisk shock (en meget alvorlig og ekstremt hurtig udviklende allergisk reaktion med gentagen administration af allergenet);
  • thyrotoksikose (overskydende indhold af skjoldbruskkirtelhormoner);
  • eksponering for kræftmedicin;
  • lægemiddelneutropeni (et fald i antallet af neutrofiler i blodet) forbundet med individers øgede følsomhed over for virkningen af ​​visse lægemidler (ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler, antikonvulsiva, antihistaminer, antibiotika, antivirale lægemidler, psykotrope lægemidler, lægemidler, der påvirker det kardiovaskulære system, diuretika, antidiabetika).
  • Infektioner forårsaget af bakterier, svampe, protozoer, rickettsia, nogle vira, spirocheter;
  • inflammatoriske processer (gigt, reumatoid arthritis, pancreatitis, dermatitis, peritonitis, thyroiditis);
  • tilstand efter operationen
  • iskæmisk vævsnekrose (infarkt i indre organer - myokard, nyrer osv.);
  • endogen forgiftning (diabetes mellitus, uræmi, eklampsi, hepatocytnekrose);
  • fysisk stress, stressende situationer, følelsesmæssig stress: udsættelse for varme, kulde, smerte, under forbrændinger og fødsel, under graviditet med frygt, vrede, glæde;
  • onkologiske sygdomme (tumorer i forskellige organer);
  • tager visse lægemidler, for eksempel kortikosteroider, digitalis, heparin, acetylcholin;
  • forgiftning med bly, kviksølv, ethylenglycol, insekticider.
Lymfocytter
  • Akutte infektioner og sygdomme;
  • miliær tuberkulose (en sygdom, der opstår uden et mærkbart indledende lymfogent stadium med dannelsen af ​​tuberkuløse tuberkler i forskellige organer);
  • tab af lymfe gennem tarmene;
  • lymfogranulomatose (tumorsygdom i lymfesystemet);
  • systemisk lupus erythematosus;
  • aplastisk anæmi (hvor hæmning eller ophør af vækst og modning af alle spirer i knoglemarven udvikles);
  • Nyresvigt;
  • terminal (grænse) kræftstadie
  • immundefekter (nedsat immunitet med T-cellemangel);
  • Røntgenbehandling;
  • tager medicin med cytostatisk (antitumor) virkning (Chlorambucil, Asparaginase), glukokortikoider, administration af anti-lymfocytisk serum.
  • Infektiøse sygdomme: infektiøs mononukleose, viral hepatitis, cytomegalovirusinfektion, kighoste, ARVI, toxoplasmose, herpes, røde hunde, HIV-infektion;
  • sygdomme i blodsystemet: akut og kronisk lymfocytisk leukæmi; lymfosarkom, tung kædesygdom - Franklins sygdom;
  • forgiftning med tetrachlorethan, bly, arsen, carbondisulfid;
  • behandling med lægemidler som Levodopa, Phenytoin, Valproinsyre, narkotiske analgetika.
Monocytter
  • Aplastisk anæmi (skade på knoglemarven);
  • hårcelleleukæmi;
  • pyogene (pyogene) infektioner
  • fødsel;
  • kirurgiske indgreb;
  • chokforhold
  • tager glukokortikoider.
  • Infektioner (viral, svampe, protozoal og rickettsial karakter) såvel som restitutionsperioden efter akutte infektioner;
  • granulomatose (udvikling af granulomer i organer og væv): tuberkulose, syfilis, brucellose, sarkoidose, ulcerøs colitis (uspecifik);
  • systemiske kollagenoser - sygdomme karakteriseret ved beskadigelse af bindevævet (systemisk lupus erythematosus), reumatoid arthritis, periarteritis nodosa;
  • blodsygdomme (akut monocytisk og myelomonocytisk leukæmi, myeloproliferative sygdomme, myelom, lymfogranulomatose);
  • forgiftning med fosfor, tetrachlorethan.
Basofiler
  • Graviditet;
  • perioden med ægløsning
  • hyperthyroidisme;
  • progression af smitsomme sygdomme;
  • akut lungebetændelse
  • styrkelse af skjoldbruskkirtlen
  • udvikling af Itsenko-Cushings syndrom (en neuroendokrin sygdom karakteriseret ved øget produktion af binyrebarkhormoner);
  • tager medicin fra kortikosteroidgruppen
  • patologi i knoglemarven.
  • Kronisk myeloid leukæmi - en tumorsygdom i blodet (eosinofil-basofil forening);
  • myxedema - en sygdom forårsaget af utilstrækkelig forsyning af organer og væv med skjoldbruskkirtelhormoner (hypothyroidisme);
  • skoldkopper;
  • overfølsomhed over for mad eller medicin
  • reaktion på indførelsen af ​​et fremmed protein;
  • nefrose - nyresygdom ledsaget af en krænkelse af protein-lipid og vand-salt metabolisme;
  • kroniske hæmolytiske anæmi
  • tilstand efter splenektomi (kirurgi for at fjerne milten);
  • Hodgkins sygdom (en ondartet tumor, der udvikler sig fra lymfoidvæv);
  • behandling med østrogener, lægemidler mod skjoldbruskkirtlen;
  • colitis ulcerosa.

Et skift i leukocytformlen

I medicin er der begreber et skift i leukocytformlen, der indikerer afvigelser i patienters sundhedstilstand.

Forskydning af leukocytformlen til venstre og til højre - tabel

Skift til venstreSkift til højre
Ændringer i blodtal
  • Antallet af stikkneutrofiler stiger;
  • muligt udseende af unge former - metamyelocytter, myelocytter.
  • Procentdelen af ​​segmenterede og polysegmenterede former stiger;
  • hypersegmenterede granulocytter vises.
Hvilke helbredsproblemer angiver det?
  • Akutte inflammatoriske processer
  • purulente infektioner
  • forgiftning (forgiftning med giftige stoffer) i kroppen
  • akut blødning (blødning med brudte blodkar);
  • acidose (krænkelse af syre-base balance med et skift mod syre) og koma;
  • fysisk stress.
  • Megaloblastisk anæmi;
  • nyre- og leversygdomme;
  • tilstand efter blodtransfusion.

For at opnå data om patientens tilstand, baseret på resultaterne af leukocytformlen, tages skifteindekset i betragtning. Det bestemmes af formlen: IS = M (myelocytter) + MM (metamyelocytter) + P (stab neutrofiler) / C (segmenterede neutrofiler). Normen for forskydningsindeks for leukocytformlen hos en voksen er 0,06.

I nogle tilfælde kan der være et sådant fænomen som et betydeligt indhold i blodet fra unge celler - metamyelocytter, myelocytter, promyelocytter, myeloblaster, erythroblaster. Dette indikerer normalt sygdomme af tumorkarakter, onkologi og metastase (dannelsen af ​​sekundær tumorfoci).

Skæringspunktet mellem leukocytformlen

Skæringspunktet mellem leukocytformlen er et begreb, der opstår, når man analyserer et barns blod. Hvis ændringer i blodet hos voksne er forårsaget af sygdomme eller en signifikant effekt på kroppen af ​​skadelige faktorer, forekommer der ændringer i små børn i forbindelse med dannelsen af ​​immunsystemet. Dette fænomen er ikke en patologi, men betragtes som helt normalt. Ikke-standardnumre skyldes kun dannelsen af ​​immunitet.

Den første leukocytovergang forekommer normalt ved udgangen af ​​den første uge i en babys liv. På dette tidspunkt udlignes antallet af neutrofiler og lymfocytter i blodet (de bliver ca. 45% hver), hvorefter antallet af lymfocytter fortsætter med at vokse, og neutrofiler - falder. Dette betragtes som en normal fysiologisk proces..

Det andet kryds mellem leukocytformlen forekommer i en alder af 5-6 år, og kun i en alder af ti nærmer blodtællingen normen for en voksen.

Ifølge et antal medicinske forfattere har børn i øjeblikket en tidligere crossover i leukocytformlen, en tendens til eosinofili, relativ neutropeni og en stigning i antallet af lymfocytter..

Sådan bestemmes arten af ​​den inflammatoriske proces ved blodprøve - video

Leukocytformlen er i stand til at give mange svar i tilfælde af vanskeligheder med at diagnosticere en sygdom og ordinere terapi såvel som at karakterisere patientens tilstand. Det er dog bedre at overlade afkodningen af ​​blodprøven til en erfaren specialist. Lægen kan give detaljerede forklaringer og justere behandlingen.

Leukocyt blodtal - afkodning hos voksne og børn, normen

Fra artiklen lærer du, hvad leukocytblodtallet er, og afkodning af analyseindikatorerne hos voksne og børn. Hvad betyder afvigelser, og hvordan man forbereder sig på analyse.

Takket være blodprøver kan lægen finde ud af mange nyttige og vigtige oplysninger om patientens sundhedsstatus. Undersøgelsen af ​​en indikator kaldet leukocytformlen udføres for at bestemme typen af ​​sygdom, arten af ​​dens forløb, udviklingen af ​​komplikationer og etablering af foreløbige prognoser for sygdommen.

Hvad er leukocytformel?

Leukocytformel er en vigtig indikator for det numeriske forhold mellem alle typer leukocytter, beregnet som en procentdel, baseret på undersøgelsen af ​​et farvet udstrygning. Leukoformlen er en integreret del af den udbredte analyse af UAC. Det bestemmes i perifere blodprøver på flere måder:

  1. Mikroskopi af blod fra en finger - optælling sker manuelt ved mikroskopisk undersøgelse.
  2. Undersøgelse af blod fra en vene - optælling ved automatiserede metoder.

Leukocytter har på grund af forskellen i cellestørrelse en bestemt placering i testmaterialet: neutrofiler, basofiler og eosinofiler er placeret ved kanterne, og lymfocytter med monocytter er placeret i den centrale del af udstrygningen.

Typer leukocytter i leukogrammet

  1. Eosinofiler bestemmes i allergier, parasitiske invasioner, infektiøse og autoimmune sygdomme såvel som i onkologiske neoplasmer.
  2. Neutrofiler hjælper med at bekæmpe akutte infektioner ved at ødelægge cellemembranerne i patogene mikroorganismer og deres yderligere fagocytose (indfangning og destruktion af fremmede celler). De er opdelt i:
  • Myelocytter (nye) og metamyelocytter (unge) celler bør ikke være til stede i normale prøver. Vises kun med svære infektiøse patologier eller blodsygdomme ledsaget af hæmning af knoglemarvs hæmatopoietiske funktion.
  • Stab (ung) - deres antal begynder at vokse med bakterielle infektioner, når segmenterede neutrofiler ikke kan klare deres opgave.
  • Segmenterede celler (modne) - kvantitativt bedre end resten. Nødvendigt for immunsystemets normale funktion.
  1. Lymfocytter er en slags rengøringsmidler: de finder, identificerer og ødelægger antigener og bidrager også til den yderligere dannelse af antistoffer i kroppen for at sikre immunhukommelse (memorisering og hurtig genkendelse af fremmede stoffer).
  2. Monocytter - deres hovedopgave er at absorbere og behandle døde celler, bakterielle, virale osv. midler, atypiske celler, snavs fra deres egne fagocytter osv..
  3. Basofiler - den nøjagtige funktionalitet af disse celler er ikke blevet undersøgt pålideligt. Det er kendt, at de regulerer allergiske reaktioner og blodpropper. Aktiveres, når der opstår et inflammationsfokus.

Plasmaceller (plasmaceller) er essentielle for produktionen af ​​antistoffer. Normalt er de tilladt i analysen hos børn, men hos voksne burde de ikke være det. Plasmacytter vises kun under akut patologi.

Hvad angiver leukocytformlen?

Denne analyse er informativ til diagnostik:

  1. Virus- og bakterieinfektioner (muliggør differentiel diagnose).
  2. Parasitiske invasioner.
  3. Sygdomme ved allergisk oprindelse.
  4. Ondartede svulster og leukæmi (som en yderligere metode til primær diagnose).
  5. Tilstanden for patientens immunsystem.

Afkodning af leukocytblodtal hos voksne

Ved vurdering af en blodprøve for en leukocytformel hos en voksen patient kontrollerer specialister visse indikatorer og deres overensstemmelse med normale værdier.

Normen til afkodning af leukoformula hos en voksen er vist i tabellen:

IndeksNormal værdi
%X 109 / l
Stab neutrofiler1-60,04-0,3
Segmenterede neutrofiler45-722,0-5,5
Eosinofiler0,5-50,02-0,3
Basofiler0-10-0,065
Monocytter3-110,09-0,6
Lymfocytter19-371,2-3,0

Enhver registreret afvigelse fra normale værdier er en grund til en mere grundig undersøgelse. Alle opnåede resultater evalueres sammen med historikdata, kliniske symptomer, patientklager og resultaterne af andre analyser..

Dechifrering af leukocytblodtal hos børn

I barnets analyser opstår der konstante ændringer afhængigt af kroppens vækst og udvikling, derfor vil normen for blodformlen hos børn afhænge af alder. Umiddelbart efter fødslen hersker neutrofiler i babyens analyser (ca. 65-70% af det samlede antal celler). Lymfocytter tegner sig for 25-30%.

I løbet af de første fem dage stiger lymfocyttallet, og antallet af neutrofiler falder. På den 5. dag observeres det første fysiologiske kryds - niveauet af lymfocytter når 50-60% og neutrofiler - fra 35 til 47%.

Tættere på en måneds alder producerer barnets krop flere lymfocytter end neutrofiler, hvilket skaber en stærk immunitet til at modstå bakterier. I hele leukocytmassen falder op til 65% på selve lymfocytterne og ca. 15-20% på neutrofiler. Denne blodleukoformel hos børn giver en 1-årig baby et stærkt immunsystem, hvilket er vigtigt for perioden med aktiv udvikling..

Efter det første år, hvor immunsystemet allerede er fuldt dannet, falder mængden af ​​lymfocytmasse gradvist.

I en alder af fire opstår en anden crossover, hvor lymfocytter igen sammenlignes med neutrofiler og danner en barriere for penetration af patogene mikroorganismer. Efter det fortsætter antallet af neutrofiler med at vokse, og antallet af lymfocytter fortsætter med at falde..

Tættere på det sjette år minder afkodningen af ​​barnets leukocytblodtal i stigende grad om analysen af ​​en voksen, hvor størstedelen falder på neutrofiler og lymfocytter.

Hvad er et skift i leukocytformlen?

I standard leukocytformlen er unge neutrofiler angivet fra venstre mod højre efterfulgt af mere modne celler. Det første trin tages i betragtning forholdet mellem disse to kategorier. Shift er klassificeret i 3 typer: venstre, foryngelse og højre.

Et skift i leukocyttallet

Hvad er en forskydning af leukocytformlen til venstre

En tilstand, der indikerer overvejelsen af ​​unge celler i blodbanen over modne celler, men på grund af deres svage biologiske aktivitet er de ikke i stand til normal opretholdelse af immunitet. Årsagen til dette fænomen er ofte:

  • Blodtab.
  • Sygdomme ledsaget af inhibering af den hæmatopoietiske funktion af knoglemarven.
  • Aseptiske inflammatoriske processer.
  • Ondartede svulster.
  • Purulent infektion.
  • Beruselse af kroppen.

Når en forskydning af leukocytformlen til venstre bestemmes med en fast udtalt foryngelse, kan resultatet betyde blodsygdomme (leukæmi).

Hvad er en forskydning af leukocytformlen til højre

En tilstand, der opstår, når væksten af ​​modne leukocytter detekteres, med en overvægt over alle andre typer celler. En sådan afkodning er mulig under sådanne forhold:

  1. Forstyrrelse i leveren
  2. Nyredysfunktion.
  3. Eksponering for ioniserende stråling.
  4. Regelmæssige blodtransfusioner.

Efter analysen beregner laboratorieassistenten det såkaldte skiftindeks, som afspejler niveauet af det samlede antal nye leukocytter til mere modne..

Leukocytblodtælling muliggør differentieret diagnose mellem infektioner af viral og bakteriel oprindelse samt mistanke om tilstedeværelsen af ​​parasitiske invasioner og tilstedeværelsen af ​​neoplasmer af malign oprindelse.

Afvigelser fra noma hos voksne

Lymfocytose, der manifesteres ved en stigning i koncentrationen af ​​lymfocytter i blodbanen, kan indikere udviklingen af ​​en af ​​følgende patologier:

  • Skoldkopper.
  • Syfilis.
  • Rubella.
  • Leukæmi.
  • Lymfom.
  • Tuberkulose.
  • Mæslinger.

Antallet af lave lymfocytter kan noteres i baggrunden:

  • Immunsuppressive tilstande.
  • Autoimmune sygdomme.
  • Nyredysfunktion.
  • Mangel på næringsstoffer og sporstoffer.
  • Strålebehandling.
  • Behandlinger med kortikosteroider.

En stigning i antallet af neutrofiler er en vigtig indikator for følgende sygdomme:

  • Akut blødning.
  • Forgiftning.
  • Udvikling af sygdomme inden for bakteriel ætiologi.
  • Myokardieinfarkt.
  • Vaskulitis.
  • Ondartede svulster.
  • Autoimmune patologier.

Hvis fortolkningen af ​​analysen viser en lav koncentration af neutrofiler, kan læger mistanke om følgende patologier:

  • Immunsuppressive tilstande.
  • Effekt af ioniserende stråling.
  • Progressiv smitsom sygdom.

Monocytvækst indikerer følgende forhold:

  • Infektioner på grund af indflydelse af bakterier.
  • Progression af reumatoid arthritis.
  • Infektiøs mononukleose.
  • Parasitiske invasioner.
  • Hæmoblastose.

En lav koncentration af monocytter i lymfocytformlen hjælper med at mistanke om lungetuberkulose. Hvis der findes et højt niveau af basofiler, kan man tænke over tilstedeværelsen af ​​kronisk myeloid leukæmi eller erythræmi. Dechifrering af leukocytformlen hos voksne kan vise en stigning i eosinofiler, som ofte opdages under:

  • Allergi.
  • Skarlagensfeber.
  • Parasitangreb.
  • Hudpatologier.
  • Eosinofil leukæmi.

Et fald i eosinofiler hos en voksen kan udløses af progressiv tyfusfeber eller binyrebarkaktivitet. Dechifrering af leukogram udføres med en vurdering af nukleare skift, hvor der lægges særlig vægt på forholdet mellem modne og umodne neutrofiler.

I øjeblikket betragtes leukocytformlen som en af ​​de vigtigste indikatorer i diagnosen. Gennemførelse af en CBC med en vurdering af leukogrammet gør det muligt at tale om tilstedeværelsen af ​​akutte patologiske tilstande, effektiviteten af ​​det foreskrevne terapeutiske forløb såvel som mulige forudsigelser for fremtiden.

Mulige afvigelser fra normen hos børn

Enhver ændring i leukogrammet, hvad enten det er et skift i leukocytformlen til venstre eller til højre såvel som en stigning eller fald i leukocytindekset for rus hos et barn, indikerer altid begyndelsen eller udviklingen af ​​forskellige patologier.

En høj koncentration af lymfocytter (lymfocytose) diagnosticeres, når kroppen er påvirket af en infektion af enhver etiologi:

  • Kighoste.
  • Influenza.
  • Rubella.
  • Mæslinger.
  • Tuberkulose osv..

Ud over ovenstående kan en stigning i cellekoncentration forårsage sygdomme såsom astma, autoimmune patologier, reaktioner af allergisk oprindelse. En signifikant mangel på leukocytter i denne alder (lymfocytopeni) indikerer patologisk skade på knoglemarven.

Et stort antal neutrofiler (neutrofiler) eller et neutrofilt skift til venstre i de første livsdage er en fysiologisk tilstand. Der er endvidere en crossover af leukocytformlen.

Patologisk neutrofili kan indikere betændelse i navlestrengssåret (omphalitis), enterocolitis, streptokokinfektion osv..

En stigning i antallet af monocytter er karakteriseret som en tilstand (monocytose), der opstår på grund af svampe- eller virusinfektion. I denne situation skal symptomerne vurderes ud fra nogle visuelle tegn:

  • Lymfadenopati.
  • Betændelse i nasopharynx og strubehovedet.
  • Hepatomegali og ømhed i højre hypokondrium.

Derudover er et skift i leukocytantalet til højre eller venstre ofte forbundet med en mangel på monocytter (monocytopeni). En lignende tilstand kan udvikles med mangel på B-vitaminer og folsyre. Jernmangel eller B12 og folatmangelanæmi føjes ofte til dette problem..

En stigning i antallet af basofiler (basofili) er en ret sjælden tilstand. Årsagen kan være tilstedeværelsen af ​​tuberkulose, læsioner i lymfeknuder, myeloid leukæmi hos patienten.

Eosinofiler kan også have et skift i leukocytformlen til venstre eller til højre. Eosinofili kan skyldes allergier eller tilstedeværelsen af ​​parasitære orme.

Indikationer til analyse

Indsamling af biomateriale til den efterfølgende vurdering af leukogrammet tilrådes i et af følgende tilfælde:

  • Passage af professionel eksamen.
  • Graviditetsplanlægning.
  • Forberedelse til operation.
  • Diagnostik af enhver patologi (leukocytformel henviser til en af ​​hovedtyperne af marcherende KLA).
  • Forværring af kronisk patologi.
  • Akut mavesmerter, øget svedtendens om natten, afmagring, åndenød, diarré, hævede lymfeknuder.

Kliniske indikationer for udnævnelse af en CBC med et leukogram:

  • Hypertermi.
  • Feberlig tilstand.
  • Fælles ømhed.
  • Kropssmerter, generel utilpashed.
  • Hovedpine.
  • Behovet for differentieret diagnose mellem virale og bakterielle infektioner.
  • Hævede lymfeknuder.
  • Øget blødning.
  • Pustulært udslæt på kroppen.
  • Tager immunsuppressive lægemidler.
  • Kemoterapi eller strålebehandling.
  • Natsved.
  • Rutinemæssig undersøgelse under indlæggelse.
  • Rutinemæssig undersøgelse af gravide kvinder.

Forberedelse til analyse

For at opnå de mest pålidelige testresultater skal patienten bestemt forberede sig til blodprøvetagningsproceduren:

  1. Blod tages om morgenen strengt på tom mave (fra det tidspunkt, hvor man spiser til analyse, er det nødvendigt at modstå mere end 10 timer). Længe før proceduren kan du drikke et glas almindeligt vand.
  2. Du er nødt til at udelukke fra din daglige menu fede, røget, krydret retter og tonic drinks (kaffe, stærk te, energidrikke) samt alkohol 3-4 dage før proceduren.
  3. 1-2 timer før det planlagte tidspunkt for blodprøvetagning, ryger ikke (cigaretter, vandpibe), løft ikke vægte, vær nervøs.

Umiddelbart efter indsamling sendes reagensglas med biomateriale til laboratoriet til forskning. Laboratorieassistenten ved hjælp af et mikroskop bestemmer forholdet mellem alle synlige leukocytter og beregner leukogrammet. Derudover kan en automatisk analysator bruges til mere nøjagtige og hurtigere resultater..

Analyseteknik

Beregninger af leukocytformlen udføres af kvalificerede sundhedsarbejdere ved at studere udstrygninger under et mikroskop.

Derudover anvendes ofte en automatiseret hæmatologianalysator. Hvis der opdages visse afvigelser, udføres en yderligere mikroskopisk vurdering af udstrygningen med en beskrivelse af den tydelige morfologi af synlige celler og afklaring af leukogrammet.

Automatiske enheder gør det muligt at opnå bedre resultater: på teknologi er det muligt at undersøge mere end 2000 celler og under et mikroskop kun 200. Under en blodprøve på analysatoren vil resultatet være mere informativt.

Automatisk optælling har også en række ulemper, fordi den ikke er i stand til at skelne mellem neutrofiler efter segmenterede arter og stavarter..

konklusioner

Denne analyse er let at udføre, kræver ikke dyrt udstyr og reagenser, derfor kan den udføres i ethvert laboratorium.

Det er meget informativt og kan bruges til primær diagnostik. Det giver dig mulighed for at etablere tilstedeværelsen af ​​infektion, parasitter og allergiske reaktioner, at mistanke om tilstedeværelsen af ​​ondartede svulster, immunpatologier, blodsygdomme osv..

Hvad er en leukocytformel, og hvordan beregnes den

En af komponenterne i en blodprøve er en leukocytformel. Læger anbefaler dets beslutsomhed for enhver patologi, da den er følsom over for mange patologier. I artiklen analyserer vi alle mulige ændringer i antallet af leukocytter og hvad de betyder.

Varianter af leukocytter

En komplet blodtælling består af flere indikatorer. Alle afspejles i deres egne måleenheder med betegnelser i latinske bogstaver.

Derfor, når du modtager en blodprøve (leukogram) på dine hænder, er afkodningen af ​​værdierne nyttige for enhver person:

IndeksLatinsk navnNormale værdier hos en voksen
ErytrocytterRBC4,4-5,4 * 10 12 / l
HæmoglobinHGB125-165 g / l
BlodpladerPLT180-330 * 10 9 / l
LeukocytterWBC4,1-9,1 * 10 9 l

Leukocytformlen registreres separat. Det afspejler forholdet mellem antallet af hvide blodlegemer og hinanden. Dette er vigtigt for klinisk diagnose, da alle leukocytter ikke er de samme..

Der er flere varianter af dem, som adskiller sig i deres funktioner i menneskekroppen:

  • Neutrofiler,
  • Lymfocytter,
  • Monocytter,
  • Eosinofiler,
  • Basofiler.

Neutrofiler

En af de mest alsidige celler. De aktiveres ved enhver betændelse, uanset om det er bakterielt eller viralt. Neutrofiler ødelægger stoffer, der er fremmede for kroppen og frigiver kemiske komponenter, der tiltrækker andre inflammatoriske celler. Derfor udløses ethvert inflammatorisk respons i det væsentlige af neutrofiler..

Neutrofile celler deler sig også efter deres modenhedsgrad:

  • Myelocytter og metamyelocytter er meget unge, unge celler, der ikke udfører nogen funktioner. En sund person har dem ikke i blodet.
  • Stab - modning af celler, der altid findes i blodet. Deres antal stiger dramatisk under infektionens begyndelse..
  • Segmenteret - de mest modne, modne celler. De udfører alle funktionerne til at beskytte kroppen, der er forbundet med neutrofiler. Segmenterede neutrofiler er den sidste fase i udviklingen af ​​myelocytter.

Lymfocytter

Dette er cellerne, der udfører den anden fase af immunresponset. De ankommer til stedet for betændelse ved at reagere på kemikalier frigivet af neutrofiler.

Der er flere typer lymfocytter:

  • B-lymfocytter - skaber antistoffer mod virale og bakterielle infektioner.
  • T-lymfocytter hjælper og dræber - start arbejdet med B-lymfocytter og ødelæg uafhængigt virale celler.
  • Naturlige dræberceller - i stand til at ødelægge celler, der er blevet inficeret af en virus, eller som har gennemgået tumorændringer.

Monocytter

De ligner neutrofiler i deres funktioner. Monocytes hovedopgave er at ødelægge fremmedlegemer. De udfører deres opgave ved hjælp af fagocytose.

Dette er processen med absorption af en monocyt af en bakterie, virus eller ethvert andet patogen. Inde i cellen dør dette element og giver monocytter information om deres struktur. I fremtiden vil dette hjælpe B-lymfocytter med at udvikle antistoffer mod dette særlige patogen..

Eosinofiler og basofiler

Dette er cellerne involveret i allergiske reaktioner. Deres antal stiger kraftigt, hvis der udvikles en allergi over for et stof i menneskekroppen..

Det skyldes de kemiske grundstoffer, som eosinofiler frigiver, at en person udvikler symptomer på en akut allergisk reaktion:

  • Ansigt svulmer op,
  • En hoste eller løbende næse vises,
  • Huden bliver rød,
  • Der opstår udslæt.

Ud over allergier reagerer eosinofiler også på parasitter. Det er bevist, at antallet af eosinofiler øges, hvis der er en parasitisk infektion i kroppen, såsom lamblia eller opisthorchiasis. Dette skyldes reaktionen fra eosinofiler på parasitantigener, der kommer ind i blodet.

Leukocytfunktioner

Det er ikke for ingenting, at leukoformlen består af flere komponenter. Hver af disse celler er vigtig for at give kroppen et sundt immunsystem. Det hele starter med indtræden af ​​en bakterie eller virus i menneskekroppen. En patogen mikrobe absorberes af en neutrofil, der udfører sin fordøjelse - fagocytose.

Efter fagocytose bevarer neutrofilen en partikel af mikroben, der viser den til lymfocytterne. T-lymfocytter og B-lymfocytter organiserer sammen et angreb på patogenet. B-celler skaber en masse antistoffer, der er ideelle til denne bakterie. Kun sådanne fælles handlinger giver et immunrespons i enhver infektion. Derfor er forholdet mellem leukogramceller så vigtigt.

Normale leukogramværdier

I hvert laboratorium kan forskellige værdier tages som normalt, afhængigt af teknologien og reagenset, der bruges af laboratorieteknikerne. Derfor bør dynamisk observationsanalyse udføres i et laboratorium. Dette bevarer værdiernes rigtighed og sporer tydeligt dynamikken..

Men der er gennemsnitlige kriterier, der kan bruges, hvis laboratoriet ikke har leveret sine data.

Normen for antallet af celler afhænger stærkt af personens køn og alder..

AlderNeutrofiler,%Lymfocytter,%Monocytter,%Eosinofiler,%Basofiler,%
Nyfødte op til 28 dage50-8215-3543071428870-1
Op til 1 år17-5045-7143012428870-1
Fra et til to år30-5237-6142981428870-1
Op til 5 år35-6233-5642981428560-1
Op til 10 år45-6730-4642981428560-1
Op til 15 år45-6725-4143011428560-0,5
Over 16 og voksne45-7525-4043011427950-0,5

Hvordan går analysen

Blod til bestemmelse af antallet af leukocytter kan tages på to måder:

  • Kapillær - fra fingeren.
  • Venøs - fra en perifer ven.

Analyseindikatorer taget på forskellige måder kan variere selv for en person. Men normalt overstiger disse ændringer ikke normale værdier. Visning af blod under et mikroskop har altid været brugt som optællingsteknik. Det udføres af en laboratorieassistent, der tæller antallet af celler i synsfelterne under et mikroskop.

Beregningen udføres for 100 celler, så det er praktisk at indstille det endelige resultat som en procentdel. Inden optælling af neutrofiler eller andre celler er synsfeltet mentalt opdelt i 3 sektioner fra den ene kant til den anden..

I dag bruger mange laboratorier en automatisk analysator. Dette er et apparat, der tæller alle de mulige celler, det møder.

Når du bruger en hæmatologianalysator, kan flere celler ses på kort tid. Men i kontroversielle tilfælde foretrækkes visning under et mikroskop af en laboratorieassistent. En person kan identificere mindre forskelle i udseendet af celler, der kan indikere patologi.

Hvorfor bestemme leukoformlen

Et stort antal indikatorer for leukoformula gør det muligt at reagere på mange sygdomme. En velberegnet analyse under normale og patologiske forhold vil være til stor hjælp for lægen.

Når en læge instruerer om at bestemme antallet af leukocytter, forfølger han flere mål:

  • Hjælp til at stille en diagnose,
  • Bestemmelse af processens sværhedsgrad eller aktivitet,
  • Genopretningens dynamik,
  • Reaktion eller manglende reaktion på stoffer,
  • Tidlig påvisning af komplikationer.

Ændring i mængde og forhold i leukogram

Ved beregning af procentdelen af ​​neutrofile celler vises forholdet mellem modne og unge former for leukocytter nødvendigvis. Dette giver dig mulighed for at forstå graden af ​​procesens sværhedsgrad og dens sværhedsgrad..

Med en stigning i antallet af stab og unge celler i analysen siger de om en forskydning af leukocytformlen til venstre, da disse celler er placeret til venstre i formen. Dette taler for et aktivt immunrespons. I nogle tilfælde kan udseendet af de mest umodne celler i det perifere blod være tegn på en onkologisk sygdom..

Tabel over forholdet mellem former for neutrofiler i procent af det samlede antal hvide blodlegemer.

1 dag1 måned1 år1-5 år gammel6-11 år gammel12-17 år gammelHos voksne
Segmenteret,%40-7515-4515-4530-7535-7045-7050-75
Dolke,%2 - 16fjortenfemtenfemtensekstenseksten1- 7
Ung,%Bør ikke overstige 1%

I kontroversielle tilfælde eller under kliniske forsøg kan bestemmelsen af ​​leukocytforgiftningsindekset (LII) anvendes. Dette er forholdet mellem umodne former for neutrofiler, der vises under akut betændelse til andre celler - lymfocytter, monocytter, eosinofiler.

Indeksværdier beregnes ud fra alder og køn. Det omtrentlige indeksnummer er 0,6.

Årsager til en stigning eller et fald i leukocytter

En stigning i antallet af neutrofiler opstår, når:

  • Bakterielle infektioner - tonsillitis, pyelonephritis, lungebetændelse,
  • Beruselse af enhver art,
  • Tager glukokortikosteroider - prednisolon,
  • Brænd sygdom,
  • Koldbrand, hjerteanfald.

Et fald i antallet af neutrofiler ledsager:

  • Alvorlige bakterielle infektioner - brucellose, tuberkulose,
  • Virusinfektioner - mæslinger, røde hunde,
  • Virkninger af toksiner på knoglemarv,
  • Strålingssygdom,
  • Autoimmune sygdomme.

Hovedårsagen til ændringen i antallet af lymfocytiske celler er forskellige typer infektioner. B-lymfocytter modnes i knoglemarven og T-lymfocytter i thymus. Denne skelnen understreger, at deres funktioner er forskellige. Men i analyserne betyder det ikke noget, hvilken fraktion der fremmes. Laboratoriet undersøger det samlede antal lymfocytter.

Lymfocytose eller et øget antal lymfocytter opstår, når:

  • Kroniske bakterieinfektioner - tuberkulose, syfilis, brucellose,
  • Akutte virussygdomme - influenza, skoldkopper, mæslinger,
  • Tumorer i blodsystemet - lymfomer,
  • Hormonelle dysfunktioner - hypothyroidisme,
  • Makrocytisk anæmi - folatmangel,
  • Autoimmune patologier - systemisk lupus erythematosus.

Et reduceret antal lymfocytter eller lymfocytose ledsager:

  • Primære immundefekter - Di Giorgi syndrom,
  • Sekundære immundefekter - HIV-infektion,
  • At tage glukokortikosteroider - prednison,
  • Akutte bakterielle infektioner - streptokok lungebetændelse,
  • Toksiske virkninger på knoglemarv - stråling, tungmetaller.

Monocytter har ringe eller ingen klinisk betydning, når de ses individuelt. Derfor vurderes deres ændringer normalt i kombination med andre leukocytindikatorer..

Monocytter stiger normalt når:

  • Bakterielle infektioner,
  • Parasitiske invasioner,
  • Tumorer i blodsystemet.

Et fald i antallet af monocytter forekommer praktisk talt ikke uden generel leukocytopeni. Derfor har den ingen diagnostisk værdi. Det er værd at nævne infektiøs mononukleose. Dette er en virusinfektion, hvis hovedkriterium er påvisning af mononukleære celler i blodet..

Dette er celler, der ligner monocytter, men er patologiske. Hos en sund person er påvisning af mononukleære celler i blodet uacceptabelt.

Eosinofiler og basofiler er et kriterium for allergiske reaktioner og visse infektionssygdomme. Estimatet af deres antal afhænger også stærkt af det samlede antal leukocytter i blodprøven..

Den mest almindelige stigning i antallet af eosinofiler opstår, når:

  • Eosinofil granulom,
  • Eosinofil leukæmi,
  • Parasitiske invasioner,
  • Skarlagensfeber,
  • Allergiske reaktioner,
  • Kroniske dermatoser: psoriasis, eksem.

Lave eosinofiler ledsager:

  • At tage kortikosteroidmedicin,
  • Visse alvorlige infektioner, såsom tyfusfeber.